• Telefon: +90 533 949 27 24
  • E-posta: 2023uhp@gmail.com
  • Çalışma Saatleri: 07: 00-21: 00

Pilatesin Faydaları

uyelerimiz-ne-diyorr
neden-pilates

Pilatesin Faydaları

Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği ve dengeyi arttırmak, vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilen pilates, minder üzerinde veya çeşitli ekipman ve aletlerle yapılır. Pilates egzersizleri, vücudun tamamını çalıştırmaya yöneliktir ve neredeyse hiçbir kas grubunun ihmal edilmemesini hedefler. Dolayısıyla kişiye sağladığı sayısız fayda vardır. Bugün, Amerika’da yaklaşık 10 milyon kişi tarafından tercih edilen pilates, benzersiz faydaları nedeniyle insanlar tarafından büyük ilgi görmektedir.

►  Pilates, vücudun merkezini güçlendirdiği için kişinin denge ve koordinasyonunu arttırır.

Pilates egzersizlerinin tamamı, temelde merkez; yani core bölgesini çalıştırmaya yöneliktir. Her bir egzersizde nefese ve hareketin doğru yapılmasına dikkat edilir. Bu nedenle kişi, pilates yaparken beden-zihin bütünlüğü içinde olmalıdır. Bu da, kişinin sonuçta denge ve koordinasyonunun artmasını sağlar.

►  Pilates, sadece egzersizler sırasında değil, günlük hayatta da kişiye beden farkındalığı kazandırır.

Pilates egzersizleri, vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar. Çünkü egzersizler sırasında, varlığını daha önce hiç hissetmediğimiz kasların dahi çalıştığını hissederiz. Egzersizler sayesinde vücudumuzu nasıl kullanmamız gerektiğini öğreniriz ve bu sayede günlük yaşamımızdaki birçok kötü duruş alışkanlığını da geride bırakırız.

► Pilates doğru nefes almayı öğreterek akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırır ve yanlış nefes almaktan kaynaklanan birçok rahatsızlığı giderir.

Pilatesin temel ilkelerinden biri de, nefestir. Pilates egzersizleri sırasında nefes mutlaka doğru şekilde kullanılır, bu da kişiye nefes konusunda bir farkındalık kazandırır. Doğru nefes almayı öğrettiği için, yanlış nefes alma kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur.

►  Pilates, sakatlık rehabilitasyonu konusunda da oldukça etkili bir egzersiz sistemidir.

Pilates, benimsediği ilkeler nedeniyle, sakatlıkların önlenmesine ve giderilmesine ciddi biçimde katkı sağlar. Hangi pilates hareketini yaparsanız yapın, aslolan şey omurganızı güçlendirmektir. Dolayısıyla, bir yandan hedeflediğiniz vücuda ulaşırken bir yandan da omurganızı korumuş olursunuz. Bu da sizin günlük yaşamdaki sakatlanma riskinizi azaltır. Tüm bu faydalarının yanı sıra, pilates, oluşan sakatlıkların giderilmesi konusunda da oldukça etkili bir egzersiz sistemidir. Bu nedenle günümüzde, rehabilitasyon merkezlerinden hastanelere kadar birçok yerde, insanların sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır.

► Pilates, en derin kasların bile çalışmasını sağlayarak vücudu güçlendirir.

Pilates egzersizlerinin tamamı, merkez yani core bölgesini çalıştırmaya yöneliktir. Pilates egzersizleri ile hedeflenen derin kaslar, günlük hayatta ve hatta birçok sporla dahi çalıştırılamayan kaslardır. Bu nedenle pilates, diğer egzersiz sistemlerinden farklı olarak, tüm vücudu güçlendirir.

► Pilates, duruş bozukluklarını düzelterek kişinin sakatlık yaşama olasılığını azaltır.

Bedenimizin duruşu, bize günlük yaşamımızı ne şekilde geçirdiğimizi gösterir. Örneğin, eğer uzun saatler oturarak çalışıyor ve çok fazla hareket edemiyorsak; muhtemelen daha öne eğik ve kambur bir duruşa sahibizdir. Eğer, günlük hayatın getirdiği bu tip deformasyonları fark edemez ve bedenimizi o şekilde kullanmaya devam edersek, zamanla sakatlık yaşama olasılığımız artabilir. Oysa pilatesin öncelikli amacı, kişinin duruşunu ideal olana ulaştırmaktır. Bu da, duruşumuz düzeleceği için daha uzun görünmemizi ve sakatlıklara karşı korunmamızı sağlar.

► Kontrollü ve tam konsantrasyon ile yapılan pılates, zihin için de oldukça faydalıdır. Stresi azaltır ve kişinin zihnini rahatlatır.

Pilates yaparken sadece “pilates” düşünülür. Çünkü tüm pilates egzersizleri, o anda yapılan hareketi hissetmeye ve nefese odaklanmaya yöneliktir. Bu yüzden hem konsantrasyonu arttırır hem de kişiyi stresten uzaklaştırır.

►  Pilates, tıpkı diğer sporlar gibi, doğru bir beslenme programı ile desteklendiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Hiçbir egzersiz programı, doğru beslenmeyen bir insana kilo kaybettiremez. Dolayısıyla pilates de, doğru bir beslenme programı ile desteklendiği takdirde kişinin kilo verme hızını arttırır. Kişi, pilatese başladığı ilk haftalarda tartıda aynı kiloda olduğunu görse bile, fark edilir şekilde sıkılaşır. Bu da pilatesin kasları çalıştırma prensibi nedeniyle sağladığı bir diğer faydadır.

► Pilates, kasları uzatarak kuvvetlendirdiği için daha atletik bir görüntü sağlar.

Pilates, kasları şişirmek yerine esnetip uzatarak kuvvetlendirir. Bu çalışma prensibi nedeniyle, vücudun sıkılaşmasını sağlar ve kişiye daha atletik bir görüntü kazandırır.

► Pilates, her yaşa hitap eden egzersizlerden oluştuğu için uzman eşliğinde her yaşta yapılabilir.

Pilates egzersizleri, her yaştan kişiye hitap eder. Bu nedenle uzman eşliğinde çocukluk döneminde de, yaşlılık döneminde de rahatlıkla uygulanabilir. Pilates egzersizlerinin böylesine uzun ömürlü olması; yani bir ömür boyu uygulanabilmesi, aynı zamanda yaşlanmaya bağlı gerçekleşen güç kaybını da geciktirir ve genç kalmayı sağlar.